حفاظت الکترونیک

حفاظت الکترونیک

حفاظت الکترونیک چیست ؟

حفاظت الکترونیک به معنی استفاده از تجهیزات و سیستم های الکترونیک در ایجاد امنیت و ایمنی بخش های مختلف مانند: ساختمان های مسکونی و ادارات دولتی و خصوصی و در سطح های وسیع تر مانند پتروشمی ها و شرکت های نفتی و حتی ایجاد امنیت و ایمنی در سطح شهرها می باشد.

 

در ادامه به چند بخش از حفاظت الکترونیک می پردازیم :

سیستم های نظارت تصویری

این سیستم در بروز ترین حالت خود مجهز به دوربین های تحت شبکه و بخش های ذخیره ساز و نرم افزر مدیریت تصاویر می باشد. همانطور که گفته شده از دوربین های تحت شبکه در این سیستم استفاده می گردد که علت اصلی این موضوع کیفیت بالای تصاویر این دوربین ها و میزان هوشمندی های بالای (در سطح دوربین) این دوربین ها می باشد که در زمینه کنترل تردد بسیار پرکاربرد هستند. سیستم های نظارت تصویری امروز در اکثر مجموعه های بزرگ صنعتی، فروشگاه ها و حتی در سطح شهرها وجود دارند و یکی از اجزاء مهم در حفاظت الکترونیک می باشد.

 

کنترل دوربین ها

  • دوربین ها از فناوری روز دنیا و بیشتر از محصول کشور کره و ژاپن است که این دو کشور در صادرات این نوع محصولات به سرتاسر دنیا بسیار موفق بوده اند . انواع مختلف آنها ( بی سیم و با سیم ) در ابعاد و اندازه های متنوع و کاربری تخصصی آن به کاربران این اجازه را می دهد تا بهتر بتوانند در موارد دلخواه از آنها استفاده کنند .

 

  • به طور مثال با نصب دستگاه های DVR ، STANDALONE می توانید از موقعیت تمام دوربین های نصب شده در مکان های مختلف همه بخش های مورد نظر را بر روی یک  صفحه مانیتور همزمان مشاهده کنید . شرکت هایی که کارخانه آنها با فاصله زیادی از دفتر مرکزی قرار دارند می توانند با یک تماس تلفنی ( بدون استفاده از اینترنت ) هر لحظه که بخواهند تمام مراحل تولید و یا قسمت هایی که دوربین در آنجانصب شده را دقیقا کنترل و به کارمندان دستورات لازم را بدهند .

 

  • کارایی بعضی از دوربین ها بخاطر گردش ۳۶۰ درجه این استفاده ( از اینترنت ) هر لحظه که بخواهند تمام مراحل تولید و یا قسمت هایی که دوربین در آنجا نصب شده را دقیقا کنترل امکان را به شما می دهد که با تعداد دوربین کمتری مکان های ضرروی را کنترل کنید که این از هزینه های شما می کاهد و می توانید مکان دلخواه را از طریق یک دکمه زوم و کنترل نمایید .

 

  • بعضی از انواع دوربین ها با گرمای ۶۰ درجه بالای صفر و در سرمای ۴۰ درجه زیر صفر با بکارگیری از سیستم های خنک کننده و گرم کننده داخل آنها این امکان را به شما می دهد که در هر وضعیت جوی از محیط دلخواهتان مراقبت کنید .

 

  • شما می توانید زنگ های خطر ، زنگ های خبر دهنده ، دود و آتش سوزی و تمام دوربین ها را به دستگاه DVR متصل نمائید تا در زمان حادثه دوربین ها خودکار محل های آسیب دیده را برای شما زوم نماید .

 

  • ضبط تصویر بر روی دستگاه های ویدئویی تا ۹۶۰ ساعت و قابلیت اتصال به مانیتور و دستگاه پرینتر مزیت های این دستگاه ها می باشد .

سیستم های کنترل سطح دسترسی

این سیستم نیز یکی از زیر مجموعه های حفاظت الکترونیک می باشد. که با استفاده از تجهیزات موجود به کنترل ورود و خروج پرسنل با استفاده از کارت های پرسنلی و یا سیستم های اثر انگشت به مدیریت در این زمینه پرداخته می شود. همچنین با کمک نرم افزار های موجود امکان تعیین سطح دسترسی در لایه های مختلف برای نیروی انسانی مهیا می گردد.

 

سیستم تشخیص ورود سرزده

سیستم تشخیص نفوذ (Intrusion Detection System) با استفاده از جدا کننده های واقعی (فنس، سیم خاردار و دیوارکشی) و جدا کننده های مجازی (پردازش تصویر دوربین ها) از ورود سرزده افراد جلوگیری می نماید. عموما استفاده از فنس های مجازی از نظر هزینه و امتیاز برتری نسبی نسبت به جدا کننده های قدیمی تر دارند، البته جایگزین مناسبی برای جداکننده های قدیمی نمی باشند بلکه در واقع تکمیل کننده آنها می باشند. فنس مجازی با استفاده از پردازش تصویر دوربین ها امکان پذیر می گردد و برند های متعددی دوربین های خود را مجهز به پردازش تصویر نموده اند این سیستم با پردازش تصاور از ورود افراد در محوطه از قبل تعیین شده آگاه می گردد و آن را بصورت به آلارم نمایش می دهد.

  • سیستم تشخیص نفوذ : در این سیستم هر چیزی که به محل نزدیک می شود را شناسایی می کند.

 

  • سیستم تشخیص عبور از خط : در این حالت یک خط فرضی برای دوربین ها تعریف می شود که هر چیزی از این خط عبور کند را شناسایی کند.

 

  • شمارش افراد : با داشتن این سیستم هر تعداد افرادی که در حال تردد باشن رو می شمارد.

 

  • نقشه حرارتی محیط : گاهی برای شناسی اجسام یا افرادی که به خود مواد منفجره وصل کردند نیاز به دوربین های شناسایی حرارت می باشد که با استفاده از این امکان محلی که دارای حرارت تعریف شده باشد توسط دوربین شناسایی می شود.

سیستم تشخیص و آلارم آتش

سیستم های اعلام حریق به دو دسته تقسیم بندی می گردند. آنالوگ و آدرس پذیر سیستم های آنالوگ که از دانش قدیمی تر برخوردار است با استفاده از تعداد زون های که دستگاه مرکزی پشتیبانی می نماید با سنسور های تشخیص و آلارم ها و فلاشرها ارتباط برقرار می نماید. سیستم آدرس پذیر با استفاده از با تعداد زون محدود تر و با کمک ارتباط دوسیمه (RS485) با سنسور های بیشتری ارتباط برقرار می نماید و از مزایای آن نسبت به سیستم های آنالوگ می توان به افزایش تعداد سنسور های متصل و اطلاع دقیق از فعال شدن سنسورها براساس زون و موقعیت دقیق دیتکتور و همچنین کاهش هزینه زیر ساخت مورد نیاز اشاره نمود. البته نسل جدید سیستم های اعلام حریق بصورت کاملا بی سیم (wireless) هستند که نسبت به سیستم های قدیمی تر دارای این مزیت ها می باشند عدم نیاز به زیر ساخت و استفاده از ارتباط بی سیم ، ارتباط با اینترنت ، اماکن اتصال با دیگر سیستم های مبتنی بر شبکه و همچنین بدلیل عدم استفاده از کابل امکان نصب در هر مکانی برای این سیستم ها فراهم می گردد.

سیستم های اطلاع و ارتباط و نمایشگرها

این بخش شامل دستگاه های متعددی می باشد که همگی جهت اطلاع رسانی بصورت سمعی و بصری مورد استفاده قرار می گیرند و امکان ارتباط بصورت صوتی و تصویری را فراهم می کنند این سیستم های عموما در زمان های بحرانی مورد استفاده قرار می گیرند که امکان مدیریت و اطلاع رسانی از وقوع حادثه را تسهیل می نمایند. در این مطلب عناوین اصلی در زمینه حفاظت الکترونیک بصورت مختصر مطرح گردد تا دید کلی از این مبحث برای شما همراهان بوجود بیاید در ادامه سعی می گردد تا بصورت مجزا به تشریح هر یک از سر فصل ها پرداخته شود.

 

 

دیدگاه شما:

15 − نه =