حفاظت فیزیکی

حفاظت فیزیکی

سیستم حفاظت پیرامونی حصار الکتریکی

حفاظت های الکتریکی یکی از قوی ترین و پیشرفته ترین سیستم های بازدارنده ورود غیرمجاز و شناسایی محل ورود غیرمجاز، به اماکن حفاظت شده می باشد. این روش قابل استفاده به صورت تنها و یا در کنار حفاظ های معمولی نصب شده نیز می باشد.

در این روش سیم های فولادی که به طور موازی در طول حفاظ با فواصل حدود ۹۵ یا ۱۳۰ میلیمتر از یکدیگر کشیده شده اندف در هر ثانیه یک بار برق فشار قوی که فقط باعث ایجاد یک شوک شده و خطر جانی را در بر ندارد، از خود عبور داده و باعث جلوگیری از ورود غیرمجاز، قطع سیستم و بالا رفتن از محاظ می شود. در زمانها و یا محل های خاص می توان این سیستم را د رحالت بدون شوک نیز استفده نمود، در این حالت نیز سیستم به طور دائم حصار را چک نموده و هر نوع تعارض به حصار را اعلام می کند.

برای حفاظت و امنیت بالا، کنترل کننده های سیستم دائماً، در حال مراقبت از حفاظ ها بوده و هرگونه تماس، قطع کردن و اتصال کوتاه سیم ها را کنترل نموده و اعلام هشدار می نماید. این اعلام هشدار و حاسیت آن قابل برنامه ریزی بوده و قابلیت انتقال هشدار به سیستم های دیگر را طبق استاندارد BS4737 دارا می باشد. تاثیر روانی استفاده از حصار الکتریکی در حفاظت از مناطق مختلف نیز مانع بسیاری از تعارضات به مناطق تحت حفاظت می باشد.

در صورتی که هیچ نوع حصاری در منطقه وجود نداشته نباشد، این سیستم به تنهایی نیز به عنوان حصار الکتریکی نصب می گردد و علاوه بر بازدارندگی موثر توسط شوک های کنترل شده در صورت لزوم قوی، هر نوع تعارض حرفه ای را هشدار می دهد. در صورت استفاده از حصارهای دیگر یا دیوار نیز، حصار الکتریکی در بالای آنها (معمولا به ارتفاع بین ۱ تا ۲ متر) یا در پشت آ« از پایین تا ارتفاع مشخصی بالاتر از حصار موجود نصب می گردد. در صورت اول در هنگام بالا رفتن از حصار متعارض به حصار الکتریکی برخورد می کند و سیستم بازدارنده بوده و آلارم خواهد داد و در حالت دوم در هنگام تخریب حصار موجود نیز، حصار الکتریکی مانع نفوذ ساده و بدون اطلاع متعارض خواهد گردید. البته جهت اطلاع از تخریب دیوار و کندن زمین، استفاده از سیستم کابلهای میکروفونی و سنسورهای نقطه ای، روش بسیار مناسبی بوده که در کنار سیستم حصار الکتریکی در بالای حصار موجود، مجموعه بسیار حرفه ای و کاملی جهت حفاظت از محیط ایجاد خواهد نمود.

حصار الکتریکی یا فنس شوک دهنده ارائه شده دارای استانداردهای کیفی و سلامت اتحادیه اروپا می باشد. شوک حصار تا ولتاژ حداکثر kv10 تنظیم می گردد. انرژی خروجی آن کنترل شده (حداکثر ۴ ژول که در مقایسه با شوک ۳۰ ژول انرژی دستگاههای شوک پزشکی بسیار پایین می باشد) و همچنین به علت عرض پالس بسیار کم (حدود یک ده هزارم ثانیه)هیچ آسیبی به انسان و حیوان وارد نکرده و به هیچ عنوان باعث تحریک مستقیم عضلات و تاثیراتی مانند گرفتن حصار یا پرت شدن نخواهد شد ولی در عین حال در ولتاژ حداکثر، شوک بسیار دردناک با ضریب نفوذ بالایی به متعارض وارد خواهد کرد.

در زونهای پر تردد و یا در مواقعی خاص می توان سیستم را در حالت قطع شوک الکتریکی یا توان کم تنظیم نمود که در این حالت نیز سیستم تخریب، قطع کردن حصار، اتصال کوتاه آن یا بالا رفتن از حصار را در زون مورد تعارض اعلام خواهد نمود.

بر روی دیوار :

در صورتی که در منطقه مورد حفاظت وجود دیوار الزامی می باشد، به جای نصب سیم خاردارها و یا حصارهای دیگر در بالای دیوار که به راحتی قابل نفوذ می باشد و یا به عنوان مکمل حفاظت از محیط در کنار آن حصارها از حصار الکتریکی در بالای دیوار استفاده می شود. در این صورت پایه های فلزی گالوانیزه شده سیستم به ارتفاع ۲/۱ متر به فاصله هر ۴ متر یک عدد (یا ۳ متر در صورتی که ستونهای دیوار هر ۳ متر می باشند) بر روی دیوار نصب می گردند. می توان هنگام ساخت دیوار، صفحه فلزی یا پایه فلزی کوچکی بر روی دیوار تعبیه نمود که در این صورت نصب حصار الکتریکی بر روی دیوارها بسیار سریع و راحت تر خواهد بود.

نصب در کنار توری حصاری یا نرده یا دیوارهای ارزان قیمت مانند ایرانیت ها :

در صورت استفاده از دو نوع حصار فوق، حصار الکتریکی به ارتفاع ۳ متر در داخل محیط تحت حفاظت، بر روی پایه های حصار موجود نصب شده و در این صورت متعارض در هنگام بالا رفتن از حصار یا تخریب آن به سیستم حفاظی برخورد می نماید.

کابل مایکروفونی؟

کابل مایکروفونی نوعی کابل سنسور است که سامانه های حفاظتی در جهت تشخیص ارتعاشات بوجود آمده بر روی انواع حصار از این نوع کابل سنسور استفاده میکنند. کابلهای حساس یا کابلهای سنسور (کابل مایکروفونی) کوچکترین ارتعاشاتی که حتی با چشم غیر مسلح هم قابل احساس نمی باشند را شناسایی میکنند. با نصب آن بر روی فنس های محیطی، انواع نرده و یا دیوارها ورود غیر مجاز را نمایش می دهد و برای حفاظت از انواع فنس، نرده و دیوار در برابر بالا رفتن طراحی شده است . همچنین مدل اس پس ۱۴۰۰ شتاب آرا راه حلی معتبر و مقرون به صرفه ، برای حفاظت از فضاهای بسیار بزرگ ارائه می دهد . به این ترتیب که سیستم هشدار دهنده مرکزی می تواند محل انواع تعارضات به دربهای ورودی ، دیوارها و حصارها را شناسایی نموده و اعلام هشدار نماید.

نرم افزار سامانه حفاظتی؟
کلیه قطعات الکترونیک سامانه حفاظتی فنس از طریق پروتکل RS485 یا ارتباط چهار سیم به یکدیگر متصل میشوند. همچنین آخرین قطعه الکترونیک می بایست از همین طریق به کامپیوتر متصل میگردد. نرم افزار فارسی سامانه حفاظت پیرامونی کلیه ارتعاشات موجود بر روی حصار پیرامونی را شناسایی و ارتعاشات بی مورد را از ارتعاشات حاصله از بالارفتن از فنس را مانیتور کرده و اعلام هشدار می نماید. نرم افزار فابلیت کنترل میزان حساسیت سیستم، خاموش و روشن شدن سامانه را دارا می باشد.

هنگامی که یک کابل سنسور قطع می شود و یا کسی در تلاش برای شکست سیستم امنیتی است بلافاصله گزارش این حادثه، از جمله محل دقیق آن به نرم افزار سیستم گزارش شده و دوربین گردان پس از دریافت فرمان از نرم افزار و تشخیص محل دقیق نفوذ اقدام به تصویر برداری کرده. در مدل اف پی ۱۴۰۴ تصویر دوربینها را می توان از طریق کابل سنسور در فواصل بسیار طولانی انتقال داد.

پردازنده مرکزی سیستم شتاب آرا با استفاده از تکنولوژی IDB (سیستم تشخیص نفوذ دودویی) و SPDT (تکنولوژی تشخیص نفوذ شتاب آرا) ارتعاشات ناشی از ورود غیر مجاز متجاوزین را از هرگونه ارتعاشات ناشی از ورود حیوانات از قبیل پرندگان و همچنین از هرگونه ارتعاشات ناشی از برخورد برگ درختان و غیره را تشخیص می دهد. اس پی ۱۴۰۰ با استفاده از تکنولوژی SPRN (تکنولوژی کاهش نویز شتاب آرا) تاثیرات مخرب سیگنالهای موبایل، بی سیم، میدانهای الکتریکی و Wife که در تمامی سیستمهای مشابه باعث هشدارهای بی مورد سیستم می گردد را به حداقل می رساند.

این نوع سیسنم با کاهش هزینه نصب و راه اندازی برای پیمانکار است به نحوی که تنها با نصب کابل حساس بر روی حصار توسط بسطهای کمربندی مقاوم به اشعه UV خورشید صورت می گیرد. این نوع کابل حساس مناسب جهت هر گونه حصارهای پیرامونی از قبیل نرده، فنسهای آهنی و دیواراست.

سیستمهای حفاظت پیرامونی  شتاب آرا مدل اس پی ۱۴۰۰ مجهز به کابل حساس با روکش پلی اتیلن و محافظ فولادی جهت جلوگیری از برش کابل است که به راحتی قابل برش نمی یاشد و همچنین این محافظ فولادی با روکش ضد آب، کابل حساس را در مقابل آسیبهای طبیعی همچون اشعهUV  خورشید، باد ، باران و انواع حیوانات جونده محافظت می کند. و قابل نصب بر روی انواع حصارهای فلزی و پلاستیکی

دیتا کنترلر سامانه حفاظتی فنس حساس (سری ۹۰۰۰)

دستگاهی که از طزیق ارتباط چهار سیم RS485 با کلیه قطعات الکترونیک این سامانه ارتباط می گیرد و هرگونه قطع برق، باز شدن در جعبه ها، پارگی کابل سنسور، قطع شدن کابل دیتا،اقدام در جهت خنثی کردن سیستم و همچنین کلیه اعلام هشدار سیستم را به نرم افزار کامپیوتری اتاق مانیتورینگ منتقل می نماید. همچنین این سیستم کلیه ارتعاشات موجود بر روی حصار الکتریکی را دریافت و ارتعاشات بی مورد را از ارتعاشات ناشی از بالارفتن از حصار پیرامونی جداسازی می نماید. دیتا کنترلر دستگاهی است که از طریق پروتوکل RS232 به کامپیوتر متصل و توسط نرم افزار کامپیوتری قابلیت کنترل میزان حساسیت سیستم را امکان پذیر می نماید.

آنالایزرهای سامانه حفاظتی فنس حساس قابلیت نصب در محیط بیرونی (سری ۱۰۰۰)

کلیه آنالایزرها مجهز به سیستم UPS داخلی با قابلیت اتصال باطری اضطراری و همچنین سیستم سرج ارستر داخلی در جهت جلوگیری از خنثی کردن سیستم با ولتاژ و بار اضافی می باشند. همچنین این سیستم مجهز به جعبه های فلزی با رنگ الکترواستاتیکی در جهت حداکثر حفاظت در برابر زنگ زندگی و خوردگی در محط بیرونی می باشد.

دیدگاه شما:

1 × سه =